Kosovo's battle 1389.

NightWish

Chieftain
Joined
Jun 6, 2005
Messages
19
In 1389 Ottomans force had established in Kosovo. Rest of Europe Civilization NOT send help. Some Bosnan knight-errant come in battlefield to help Serbian. Can you hold on and save rest of Europe from Ottomans invasion? Or
select Ottomans and, shatter Serb's resistor, and route versus Europen is open...


Thanks so much BECCA to help me in this scenario!!! BECCA :king:

greetings
 

Attachments

  • Kosovo_sBattle1389mod.zip
    25.2 KB · Views: 698
e pa jebi ga vjeruj ni o svojoj istoriji neznaju puno nego cemo ja i ti da napravimo nesto da im mozak stane samo BOj da zavrsimo
Dje im turci Bec ne uzese pa bi znali oni posle sto sta
 
It is a fun little scenario - a classic flanks versus center conflict. The game can go very quickly if the flanks are not secured and both the Ottomans and the Serbs have a strong side.
 
e kak su turci satrali one srpske plemiće,nije ni čudo da se drži taj poraz kao velika pobjeda,katastrofalan poraz točnije :cry: :cry: :cry:
A turci su stali u hrvatskoj,kod siska je ubijen i mehmet paša,tursku vojsku je kupa nosila......
nije da niisam neki poznavatelj povijesti,možda nije bio ubijen mehmet paša kod siska,nego je bio ubijen neki drugi paša kod utvde siget nije bitno,bitno je :crazyeye: kako srbi vle da veličaju svoje ratne poraze a bili su 400g pod turcima......
:mischief:
 
ya in 1389 flanks are primari impact potence. maybe Ottomans are superior but Serbian
can penetration in left flank.Game is very fast that is my way.
So greetings to ALL
 
pa hajde napravi to umorstvo kod Siska kako je tekla bitka ili sta vec :confused:
Jebo pasu kad ga ubise tako ..
pozdrav :cool:
 
Ej braco,ako vam bude trebala pomoc kod nekih scenaria (pogotovo ako su Srbi u njemu) samo mi posaljite e-mail ili sms (becca ima moj broj),becca hoce li biti kakvog online obracuna uskoro?
 
Haha,nobody forbides you to give comments on dutch,I'll post in english when I give rewiew,in last post I was talking to nightwish and becca,they understand serbian so....
 
Moderator Action: Actually, this site is intended to be used in English. Please keep all public discussion in that language.
 
I just played the scenario as the Serbians, it was fun, took me 25 minites, and 6 turns, but i captured the enemy camp. I thought all in all, it was pretty fun
 
This seemed really boring. I mean it just seemed like you opened up the map editor, placed 2 cities and some units down, not very impressive, and not very fun/challenging.

NE DOBRO
 
antitalent, pogledaj kako vam izgledaju politicari i obican narod tosu cisti turci ako ne i kurdi :)), pogledaj mesica ne zna se sta je turkmenistanac, onda fudbaler Vedran Corluka saudijac, onda pevac Petar Graso Iracanin i posle kazes da ste vi hrvati cist narod arijevci, svi plavi a ono svi Kurdi! Fino vas iskecali Turci i oni sto su sa njima dolazili onako na brzinu :)))
 
Top Bottom