Population = 4
Important Tiles:
City: +2F, +2H, +1C:
Crab: +4F, +3C:
Fur: +1F, +2H, +5C
Marble Mine: +5H
Stone Mine: +5H
Sheep: +5F, +2H, +1C
Deer: +4F, +2H
Tiles Worked by Turn:
Turn 36: Work 2 Crabs, Fur, & Marble (11-8=+3

, +4

, +20

)
Turn 37-41: Work 2 Crabs, Marble, & Stone (10-8=+2F, +12H, +15C)
Turn 42: Work 2 Crabs, Marble, & Coast (11-8=+3F, +5H +18C)
Turn 43-45: Work 2 Crabs & 2 Scientists (10-8=+2

, +2

, +15

, +6

)
Turn 46: Work Crab, Coast, & 2 Scientists (7-8=-1

, +2

, +15

, +6

)
Turn 47-50: Work Crab, Marble, & 2 Scientists (6-8=-2

, +7

, +12

, +6

)
Food: (start = 3 of 28 for Pop 5 [but 4 is happy cap]):
Turn 36: 3+3=6
Turn 37: 6+2=8
Turn 38: 8+2=10
Turn 39: 10+2=12
Turn 40: 12+2=14
Turn 41: 14+2=16
Turn 42: 16+3=19
Turn 43: 19+2=21
Turn 44: 21+2=23
Turn 45: 23+2=25
Turn 46: 25-1=24
Turn 47: 24-2=22
Turn 48: 22-2=20
Turn 49: 20-2=18
Turn 50: 18-2=16
Production: (start = 21 of 90 for Library)
Turn 36: 21+4=25
Turn 37: 25+12=37
Turn 38: 27+12=49
Turn 39: 49+12=61
Turn 40: 61+12=73
Turn 41: 73+12=85
Turn 42: 85+5=90 Library Complete
Turn 43: 0+2=2 (overflow = 0; Build ____________)
Turn 44: 2+2=4
Turn 45: 4+2=6
Turn 46: 6+2=8
Turn 47: 8+7=15
Turn 48: 15+7=22
Turn 49: 22+7=29
Turn 50: 29+7=36
Calculation of Research (Beakers Per Turn):
Equation: ((#

*%sci) + #

[from specialists] + 1) * (building modifier) * (prerequisite modifier) = BPT
Turn 36: 20C @ 100% sci = 20B + 0B +1 = 21 * 1.00 = 21 * 1.2 = 25 BPT
Turn 37: 15C @ 100% sci = 15B + 0B +1 = 16 * 1.00 = 16 * 1.2 = 19 BPT
Turn 38: 15C @ 100% sci = 15B + 0B +1 = 16 * 1.00 = 16 * 1.2 = 19 BPT
Turn 39: 15C @ 100% sci = 15B + 0B +1 = 16 * 1.00 = 16 * 1.2 = 19 BPT
Turn 40: 15C @ 100% sci = 15B + 0B +1 = 16 * 1.00 = 16 * 1.2 = 19 BPT
Turn 41: 15C @ 100% sci = 15B + 0B +1 = 16 * 1.00 = 16 * 1.2 = 19 BPT
Turn 42: 18C @ 100% sci = 18B + 0B +1 = 19 * 1.00 = 15 * 1.2 = 22 BPT
Turn 43: 15C @ 100% sci = 15B + 6B +1 = 22 * 1.25 = 27 * 1.2 = 32 BPT
Turn 44: 15C @ 100% sci = 15B + 6B +1 = 22 * 1.25 = 27 * 1.2 = 32 BPT
Turn 45: 15C @ 100% sci = 15B + 6B +1 = 22 * 1.25 = 27 * 1.2 = 32 BPT
Turn 46: 15C @ 100% sci = 15B + 6B +1 = 22 * 1.25 = 27 * 1.2 = 32 BPT
Turn 47: 12C @ 100% sci = 12B + 6B +1 = 19 * 1.25 = 23 * 1.2 = 27 BPT
Turn 48: 12C @ 100% sci = 12B + 6B +1 = 19 * 1.25 = 23 * 1.2 = 27 BPT
Turn 49: 12C @ 100% sci = 12B + 6B +1 = 19 * 1.25 = 23 * 1.2 = 27 BPT
Turn 50: 12C @ 100% sci = 12B + 6B +1 = 19 * 1.25 = 23 * 1.2 = 27 BPT
Research: (start = 156 of 429 for Alphabet)
Turn 36: 156+25=181
Turn 37: 181+19=200
Turn 38: 200+19=219
Turn 39: 219+19=238
Turn 40: 238+19=257
Turn 41: 257+19=276
Turn 42: 276+22=298
Turn 43: 298+32=330
Turn 44: 330+32=362
Turn 45: 360+32=394
Turn 46: 394+32=426
Turn 47: 426+27=453 Alphabet Complete
Turn 48: 24+27=51 (overflow = 24; Study Polytheism)
Turn 49: 51+27=78
Turn 50: 78+27=105