Population = 4
Important Tiles:
City: +2F, +2H, +1C (plus Palace = +8C)
Crab: +4F, +3C
Fur: +1F, +2H, +5C
Marble Mine: +5H
Stone Mine: +5H
Sheep: +5F, +2H, +1C
Deer: +4F, +2H
Tiles Worked by Turn:
Turn 36: Work 2 Crabs, Fur, & Marble (11-8=+3

, +9

, +20

)
Turn 37-41: Work 2 Crabs, Marble, & Stone (10-8=+2

, +12

, +15

)
Turn 42-45: Work 2 Crabs & 2 Scientists (10-8=+2

, +2

, +15

, +6

)
Turn 46-50: Work Crab, Marble, & 2 Scientists (6-8=-2

, +7

, +12

, +6

)
Food: (start = 3 of 28 for Pop 5 [but 4 is happy cap]):
Turn 36: 3+3=6
Turn 37: 6+2=8
Turn 38: 8+2=10
Turn 39: 10+2=12
Turn 40: 12+2=14
Turn 41: 14+2=16
Turn 42: 16+3=19
Turn 43: 19+2=21
Turn 44: 21+2=23
Turn 45: 23+2=25
Turn 46: 25-2=23 (starvation)
Turn 47: 23-2=21 (starvation)
Turn 48: 21-2=19 (starvation)
Turn 49: 19-2=17 (starvation)
Turn 50: 17-2=15 (starvation)
Production: (start = 21 of 90 for Library)
Turn 36: 21+9=30
Turn 37: 30+12=42
Turn 38: 42+12=54
Turn 39: 54+12=66
Turn 40: 66+12=78
Turn 41: 78+12=90 Library Complete
Turn 42: 0+2=2 (overflow = 0; Build __Barracks_or_ Warrior?__)
Turn 43: 2+2=4
Turn 44: 4+2=6
Turn 45: 6+2=8
Turn 46: 8+7=15
Turn 47: 15+7=22
Turn 48: 22+7=29
Turn 49: 29+7=36
Turn 50: 36+7=43
Calculation of Research (Beakers Per Turn):
Equation: ((#

*%sci) + #

[from specialists] + 1) * (building modifier) * (prerequisite modifier) = BPT
Turn 36: 20C @ 100% sci = 20B + 0B +1 = 21 * 1.00 = 21 * 1.2 = 25 BPT
Turn 37: 15C @ 100% sci = 15B + 0B +1 = 16 * 1.00 = 16 * 1.2 = 19 BPT
Turn 38: 15C @ 100% sci = 15B + 0B +1 = 16 * 1.00 = 16 * 1.2 = 19 BPT
Turn 39: 15C @ 100% sci = 15B + 0B +1 = 16 * 1.00 = 16 * 1.2 = 19 BPT
Turn 40: 15C @ 100% sci = 15B + 0B +1 = 16 * 1.00 = 16 * 1.2 = 19 BPT
Turn 41: 15C @ 100% sci = 15B + 0B +1 = 16 * 1.00 = 16 * 1.2 = 19 BPT
Turn 42: 15C @ 100% sci = 15B + 6B +1 = 22 * 1.25 = 27 * 1.2 = 32 BPT
Turn 43: 15C @ 100% sci = 15B + 6B +1 = 22 * 1.25 = 27 * 1.2 = 32 BPT
Turn 44: 15C @ 100% sci = 15B + 6B +1 = 22 * 1.25 = 27 * 1.2 = 32 BPT
Turn 45: 15C @ 100% sci = 15B + 6B +1 = 22 * 1.25 = 27 * 1.2 = 32 BPT
Turn 46: 12C @ 100% sci = 12B + 6B +1 = 19 * 1.25 = 23 * 1.2 = 27 BPT
Turn 47: 12C @ 100% sci = 12B + 6B +1 = 19 * 1.25 = 23 * 1.2 = 27 BPT
Turn 48: 12C @ 100% sci = 12B + 6B +1 = 19 * 1.25 = 23 * 1.2 = 27 BPT
Turn 49: 12C @ 100% sci = 12B + 6B +1 = 19 * 1.25 = 23 * 1.2 = 27 BPT
Turn 50: 12C @ 100% sci = 12B + 6B +1 = 19 * 1.25 = 23 * 1.2 = 27 BPT
Research: (start = 156 of 429 for Alphabet)
Turn 36: 156+25=181
Turn 37: 181+19=200
Turn 38: 200+19=219
Turn 39: 219+19=238
Turn 40: 238+19=257
Turn 41: 257+19=276
Turn 42: 276+32=308
Turn 43: 308+32=340
Turn 44: 340+32=372
Turn 45: 372+32=404
Turn 46: 404+27=431 Alphabet Complete
Turn 47: 2+27=29 (overflow = 2; Study Polytheism)
Turn 48: 29+27=56
Turn 49: 56+27=83
Turn 50: 83+27=110