We played this game last year and I proved decisively you can eat healthy for 20 dollars a week ( one adult).
If anyone cares to challenge me I shall do it again, as long as you play too.
Please tell me you didn't just have the money in one-cent bills and then ate the billsThat would involve people putting their money where their mouth is, and then chewing it![]()
No, you never did prove anything like that. The simple and undeniable fact that costs of living have big variations depending on location makes your proposal ridiculous.
Why don't you just post what you ate and its costs, so we can compare to the grocery prices in our own areas?
http://www.mrmoneymustache.com/2012/03/29/killing-your-1000-grocery-bill/
Canola oil is relatively (compared to what the average person eats, I wouldn't recommend a canola-oil based diet) healthy, and it's under $5/week for your entire caloric requirements.