1. We have added a Gift Upgrades feature that allows you to gift an account upgrade to another member, just in time for the holiday season. You can see the gift option when going to the Account Upgrades screen, or on any user profile screen.
    Dismiss Notice

A hungry Gwyneth Paltrow fails the food-stamp challenge four days in

Discussion in 'Off-Topic' started by FriendlyFire, Apr 18, 2015.

  1. FriendlyFire

    FriendlyFire Codex WMDicanious

    Joined:
    Jan 4, 2002
    Messages:
    20,058
    Location:
    Sydney
    I think its possible to survive on $29 a week, you will need to buy bulk though
    $5 for 1 kilo of wheat cereal, $5 for 5 liter of milk thats breakfast
    $15 for 10 kilo of cheap rice leaving $4 .... ummmm soy sauce $1, 3 cans of tomatoes $3.

    I guess rice and wheat would last 2 weeks
    leaves some extra money for eggs, some mince meat, box of tea, sugar & salt and maybe canned peas, canned carrots.

    Pretty boring diet but at least you wont be hungry.
    I'd imagine that you would get sick of eating wheat cereal and rice everyday.
     
  2. cybrxkhan

    cybrxkhan Asian Xwedodah

    Joined:
    Aug 10, 2006
    Messages:
    9,687
    Location:
    The Universe
    If you want to survive on eating out, you can buy only bean burritos at Taco Bell for every meal, that's about $3 a day, so $21 a week. Granted, it's not particularly healthy nor good for you and I wouldn't recommend it.
     
  3. Valka D'Ur

    Valka D'Ur Hosting Iron Pen in A&E Retired Moderator

    Joined:
    Mar 3, 2005
    Messages:
    25,446
    Gender:
    Female
    Location:
    Red Deer, Alberta, Canada
    What about beverages and tax?

    As for "wheat cereal"... puffed wheat or Cream of Wheat? There was a period of several years in my life when breakfast was a bowl of porridge. Every single day. My grandfather got upset when I finally said (after 5 or 6 years) that I was tired of porridge and could I please have an egg instead.
     
  4. FriendlyFire

    FriendlyFire Codex WMDicanious

    Joined:
    Jan 4, 2002
    Messages:
    20,058
    Location:
    Sydney
    It is the cheapest breakfast cereal food, its actually really good.
    Sometimes add a bit of raw suger, or banana on top.



     
  5. Borachio

    Borachio Way past lunacy

    Joined:
    Jan 31, 2012
    Messages:
    26,698
    Here's the stuff:



    75p a kilo. And you won't want to eat more than 100 gms at one go. Well, 200 gms if you're super hungry.

    I eat it for breakfast every day. And I don't cook it, as I hate porridge (which is exactly the same thing but cooked). I soak it overnight in the fridge. Usually in milk, but water will do. I quite like it. (With a few raisins for that added gourmet touch!) Look, it's just the basic ingredient of muesli.

    When I'm trying to save money (really, really trying) I'll eat it twice a day. But be warned: a lot of it will make a person fart.

    Yeah. $29 a week is perfectly doable, I'd guess. But for a rich person? That's got to be a lot harder. It takes practice, skill and motivation to live on a diet within a tight budget. The rich simply can't be expected to know how. We should feel compassion for their ignorance and vulnerability.
     
  6. gay_Aleks

    gay_Aleks communism will win.

    Joined:
    Feb 20, 2013
    Messages:
    10,826
    Location:
    Nightvale, US
    That looks like sawdust.
     
  7. Wolfbeckett

    Wolfbeckett Jerkin' and nonsense.

    Joined:
    Apr 27, 2011
    Messages:
    2,682
    Considering all of the other comments she's made over the years demonstrating her complete lack of understanding with regards to how we average peasants live, this news should surprise precisely no one.

    Also, Borachio, refrigerator oatmeal is really pretty good. If your budget isn't super constrained you can also try adding in a bit of plain, no sugar added yogurt to give it some tang and extra protein. I've also added chia seeds to it with great success. And of course you can flavor it up with any kind of fruit or nuts under the sun. Even did peanut butter a couple of times, that was pretty good too.
     
  8. cybrxkhan

    cybrxkhan Asian Xwedodah

    Joined:
    Aug 10, 2006
    Messages:
    9,687
    Location:
    The Universe
    About a year ago,when I was recovering from my health decline I ate cream of rice most days, and it wasn't too bad - close enough I guess. My parents called it white people's rice porridge, since the usual rice porridge we (as Asians) are used to is much thicker. Anyways, all I needed to do was put in soy sauce, a bit of vegetable broth, tomato sauce, maple syrup, honey, or even a bit of salt, depending on what I wanted at the moment (though not all at once of course). I also had cream of wheat on occasion too, that wasn't too bad.

    Then again I'm easy to please.

    For beverages, that'd be water from public drinking fountains. As for tax, you're right, probably have to add in a few dollars overall, but still within the $29 per week limit I think. If you're really pressed for cash instead of the bean burrito , Taco Bell also has a lettuce/potato/cheese taco for 80 or 90 cents I think. It's not too filling, though it doesn't taste too bad.
     
  9. Borachio

    Borachio Way past lunacy

    Joined:
    Jan 31, 2012
    Messages:
    26,698
    Well, it isn't. I bet you're thinking of bran. Which does look like sawdust, and tastes a bit like it too. (Actually, no. Sawdust is inedible.)

    I find rolled oats quite palatable. Or I wouldn't eat it. Cheap as it is.
     
  10. Valka D'Ur

    Valka D'Ur Hosting Iron Pen in A&E Retired Moderator

    Joined:
    Mar 3, 2005
    Messages:
    25,446
    Gender:
    Female
    Location:
    Red Deer, Alberta, Canada
    Add a little cinnamon with the raisins.

    For me, cream of wheat porridge is something I lived on for quite awhile when there were weird things going on with what my system was willing to tolerate. So it was a matter of cooking up some porridge, adding some honey, and that was breakfast, lunch, or dinner.

    As for rolled oats, there are many things you can do with that. That's another kind of porridge we had when I was growing up. But many years later, I got into working with chocolate. Rolled oats is one of the key ingredients in a cookie recipe I used to make fairly often.
     
  11. Borachio

    Borachio Way past lunacy

    Joined:
    Jan 31, 2012
    Messages:
    26,698
    Cinnamon, you reckon? I'll have to try it.
     
  12. Valka D'Ur

    Valka D'Ur Hosting Iron Pen in A&E Retired Moderator

    Joined:
    Mar 3, 2005
    Messages:
    25,446
    Gender:
    Female
    Location:
    Red Deer, Alberta, Canada
    Cinnamon's also good with rice (along with raisins, too). So is brown sugar. I wouldn't mix cinnamon and brown sugar at the same time, though.
     
  13. Kyriakos

    Kyriakos Alien spiral maker

    Joined:
    Oct 15, 2003
    Messages:
    61,864
    Location:
    Thessalonike, The Byzantine Empire
    30 dollars a week is something like 30 euros/week by now?

    Well it is surely doable. I mean i have to spend an average of 1,5 euros/day for cigarettes anyway (ie half a pack or around that), and i could still go for a week with 30 euros, moreso if i don't buy any beverages (coke) as well (which really i must stop drinking, cause they are very unhealthy...).

    Of course the food will not be anything great, but even assuming that having erased the 1,5 euros/day from the sum, i would have almost 3 euros/day for the rest, and if i do not buy tickets for transport that means i can have at least one meat-centered meal each day (even if "meat" of fast food), and some lighter stuf for breakfast/noon.

    (edited, arithmetic error, i am not an engineer :mischief: )
     
  14. RalofTyr

    RalofTyr King

    Joined:
    Mar 18, 2008
    Messages:
    926
    Location:
    Nailed to the Tree of Woe
    Ever since college, I have learned to shop right and I live off of about $20-$30USD a week or so. I buy meat that is about to expire that is discounted and discounted bread. I have lived on my own, with only a part-time retail job. Right now, I volunteer to cook at a soup kitchen and I can take left-overs and donations home sometimes. I used to go shopping every other day at a supermarket but now for the past few months, I have found my self shopping less and less.
     
  15. nc-1701

    nc-1701 bombombedum

    Joined:
    Oct 28, 2005
    Messages:
    4,025
    Location:
    America
    It's easy, just not even slightly fun.

    A big bag of rice is like $3, a gallon of milk is $3.50, a dozen eggs is $2, and whey protein is ~$0.70/scoop, chicken breast is $2 for a half pound.

    Each day eat 2 scoops of whey protein in 2 cups of milk, two meals of a scrambled egg mixed into fried rice. And on Sunday you're out of eggs so you use the chicken for a treat.
    So Lets add a bit of oil and soy sauce to our fried rice, the amount used in a week probably costs ~$.50

    Total cost $20.80...


    This leave enough money to add a third rice+eggs meal every day
    or...
    Add 1 large fresh bell pepper to each days rice (Aldi has them for a dollar each iirc)
    or...
    Get coffee everyday
    or...
    Drink an extra 2 gallons of whole milk
    or...
    You get the idea :)

    Fact is if you don't care about eating the same thing everyday you can probably get all of your macros and even make gains on this diet. Not that' I'm gonna do it, I'de rather dump all $30 on a rack of ribs and some cider :D
     
  16. FriendlyFire

    FriendlyFire Codex WMDicanious

    Joined:
    Jan 4, 2002
    Messages:
    20,058
    Location:
    Sydney
    ..... you will have scurvy. :lol:
     
  17. Borachio

    Borachio Way past lunacy

    Joined:
    Jan 31, 2012
    Messages:
    26,698
    I don't know. He's got one bell pepper in there. Optionally!

    But he's certainly missing out on the five portions of fresh fruit and vegetables they recommend.

    That's the trouble with a food budget: you quite quickly end up with a poor diet. I don't think it's a good idea to go too low, and it's a great shame that many people in the world are obliged to. Especially when you think of all the filthy rich, like Paltrow herself, sitting on billions of untapped wealth for no good reason.

    Even Soylent is pushing the budget close to $30 a week, iirc.
     
  18. nc-1701

    nc-1701 bombombedum

    Joined:
    Oct 28, 2005
    Messages:
    4,025
    Location:
    America
    Eh, it's not particularly far away from my actual diet:/

    Only I drink lots of coffee (and Monster), hard cider, steak, and the aforementioned rack of ribs.


    High quality multi-vitamins ftw.
     
  19. Lillefix

    Lillefix I'm serious. You can.

    Joined:
    Dec 1, 2003
    Messages:
    5,689
    I usually had(haven't eaten it for ten years) a spoon of sugar with it. Was a bit boring without.
     
  20. Antilogic

    Antilogic --

    Joined:
    Sep 2, 2006
    Messages:
    15,602
    Man, you must love cancer.
     

Share This Page